Egészség időskorban

Amikor nyugdíjba megyünk vagy visszavonulunk, életmódunk természetesen átalakul. Ha nem figyelünk, rossz irányt is vehet: elfolynak a napok, tétlenségbe süppedünk, eltolódik az arány a passzív időtöltések, és ezzel a haszontalanság és izoláltság érzése felé. Oda kell tehát figyelnünk, hogy aktívan, szándékosan változtassunk, ami nem könnyű. Céltudatosság, elkötelezettség és kitartás kell hozzá, és néha, persze, erőfeszítést is kell tennünk és elviselni egyes kényelmetlenségeket. Ugyanakkor örömteli felfedezésekhez is juthatunk, és élvezni is fogjuk az új életmódot.

Egészségtudatosság

A felkészülés egyik kulcsszava az egészségtudatosság, az életmóddal összefüggő betegségek megelőzése. A legtöbb, mindannyiunk által ismert időskori krónikus betegség jobban függ az életmódunktól, mint a genetikánktól vagy a külső ártó tényezőktől. Ismerjük meg, mit javasolnak a szakemberek, de annak is menjünk utána, hogy mitől érezzük magunkat valóban jól. Rengeteg, gyakran ellentmondó állítást, javaslatot olvashatunk, de legtöbbjük kizárólag az ott ajánlott életmódot tartja egyedül üdvözítőnek mindenki számára. Ez biztosan nem a jó irány. Nem vagyunk egyformák: a tájékozódás mellett ugyanannyira fontos figyelni önmagunkra, komolyan venni testünk-lelkünk jelzéseit.

Az „ép testben ép lélek” mondást régebben a tornaóra népszerűsítésére használták, de valójában a szellem és a test harmóniájáról szól. Amiben benne van, hogy oda-vissza hatással vannak egymásra. A gondolataink, hiedelmeink, érzelmeink is tudnak testi problémákat okozni, ma már azt is tudjuk, hogyan. Éppen ezért nem mindegy, hogy milyen lelkiállapotban és szemlélettel érkezünk el az időskorba, mennyire tartjuk magunkat egészségesnek.

Az egészséges életmód hat pillére

Az életmódorvoslás (Lifestyle Medicine) tudományos alapokon és klinikai gyakorlati irányelveken alapul, fókuszában az életmóddal összefüggő krónikus betegségek megelőzése, kezelése, sőt, visszafordítása áll. Ezeknek a betegségeknek jó része életmódváltással orvosolható, még időskorban is!

Az életmódorvoslás az egészség hat pillérével foglalkozik:

  • Táplálkozás
  • Mozgás
  • Alvás
  • Érzelmi jóllét
  • Társas kapcsolatok
  • Függőségek kerülése

Érdemes az általuk javasolt, valóban bizonyított ajánlásokat követni.

Életmódunk = szokásaink

Sajnos, az öregségről szóló hiedelmek között felbukkan az is, hogy időskorban már nem lehet új dolgokat megszokni. Ez az egyik legelszomorítóbb mondat, amit valaha hallottam. Ráadásul nem is igaz. Változni, változtatni, valamit kipróbálni, tanulni igenis lehet bármilyen életkorban!

Szokásaink megváltoztatása néha olyan nehéz, hogy életünk során többször is megélhettük, hogy valamiféle életmódváltás szilárd elhatározásunk ellenére végül elenyészett és eredménytelen maradt. Talán túl nagy célt tűztünk ki, vagy túl hamar, ugrásszerű váltást akartunk elérni, esetleg nem tartott ki a türelmünk.

A szokások eredményes  megváltoztatásának alapgondolata, hogy ne az elérendő eredményre fókuszáljunk, hanem az útra, a lépésekre. A cél egy új rendszer kialakítása legyen. Ha a rendszert követjük, betartjuk az egyes lépéseket, nap mint nap közelebb kerülünk a célunkhoz. A rendszer meghonosításához pedig jó néhány módszert tudunk alkalmazni. De mindenekelőtt magunkat kell motiválnunk arra, hogy fokozatosan, lépésről lépésre szokássá tegyük azt a viselkedést, amivel eredményt szeretnénk elérni.

 

(Részletek a hamarosan megjelenő könyvemből)